Turneul play-off pentru desemnarea campioanei judeţului Buzău, care va merge la barajul de promovare în Liga a III-a a debutat ieri. În primul meci disputat pe stadionul ,,Cornel Negoescu” din complexul Gloria s-au întâlnit Voinţa Lanuri şi Recolta Cislău, cele două terminând la egalitate, scor 1-1. Deşi mulţi se aşteptau să vadă altceva, jocul a fost unul slab iar în unele momente enervant de plictisitor. Râmnicenii au deschis scorul prin Ignat(14) care cu o lovitură de cap din careul mic a fructificat un corner și se părea că Voinţa va găsi drumul spre victorie. Chiar în ultima secvenţă a primei reprize, echipa din Cislău a obţinut un penalty însă Ion a executat prost permiţându-i portarului să respingă. Acelaşi jucător a reuşit totuşi să îşi spele păcatele în minutul 67 după ce, în urma unei lovituri de colţ a înscris cu latul din şase metri stabilind dealtfel şi rezultatul final. Unul, care poate fi considerat o surpriză având în vedere că Voinţa Lanuri era una dintre principalele favorite la câştigarea titlului de campioană.

,,Cred că rezultatul este echitabil şi până la urmă unul bun, la un astfel de turneu. A fost un joc mai slab făcut de echipa noastră dar am avut şi jucători accidentaţi. Meciul îl caracterizez ca fiind unul modest însă pentru noi care eram favoriţi se poate spune că acest egal este un duş rece dar sper să ne revenim repede”, a declarat antrenorul formaţiei Voinţa Lanuri, Tănase Lăptoiu.

Voinţa Lanuri – Recolta Cislău 1-1(1-0)

Au marcat:Ignat(min.14) respectiv Ion(min.67)