0
288

Gloria Buzău a izbutit, sâmbătă, la lumina reflectoarelor, să îşi treacă în cont toate cele trei puncte puse la bătaie în duelul de pe teren propriu cu Dacia Unirea Brăila, după ce s-a impus la limită, scor 1-0. Prima ocazie de gol a aparţinut gazdelor însă portarul brăilenilor i-a furat mingea de pe cap lui Pălimaru(12), aflat la limita careului mare. Puţin mai târziu, acelaşi jucător a irosit o nouă situaţie, însă, mingea reluată cu capul, la centrarea lui Koprindzhiyski a trecut pe lângă bară. Buzoienii au forţat în continuare deschiderea scorului numai că, şuturile lui Burlacu(33) şi Răduca(42) au râmas fără rezultat pe tabelă. Oaspeţii au replicat prin Dima(45+1) care în urma unei centrări a lui Roşu, a înscris din interiorul careului dar golul nu a fost validat pe motiv de ofsside, unul imaginar, asistentul greşind flagrant. În repriza secundă, Dumitrescu(49) şi Pălimaru(53;74) au încercat poarta adversă, lipsind doar câţiva centimetri ca mingea să poposească în plasă. Cu şapte minute înainte de finalul meciului, Gloria Buzău a izbutit golul victoriei după ce Răduca a transformat un penalty scos tot de el, la un duel cu fundaşul Daciei Brăila, Necoară.