Play-off? Ceva interzis pentru Gloria Buzău, echipă care deşi mai spera într-o minune a încheiat campionatul cu o înfrângere. Una la limită(0-1) suferită chiar pe teren propriu în meciul disputat împotriva liderului seriei,C.S.M.S. Iaşi. De fapt, rezultatul a fost unul care a reflectat diferenţa de valoare dintre cele două combatante, moldovenii demonstrând că nu întâmplător emit mari pretenţii la promovare. Buzoienii care încă mai visau la accederea în play-off au încercat să îşi surprindă adversara însă mult mai matură în joc şi pragmatică, formaţia din Dealul Copoului a reuşit să le dea planurile, peste cap. După ce şuturile lui Pantelie(15) şi Puşcaşu(18) au ocolit ţinta, oaspeţii au replicat puţin mai târziu când au şi lovit decisiv. În urma unui contraatac, Al. Creţu a centrat de pe dreapta în careu până la Bosoi(25), care rămas nesupravegheat, a reluat din trei metri, sub bara transversală deschizând scorul. Un avantaj fragil pentru formaţia antrenată de Lăcătuş, consemnat la finalul primei părţi a jocului şi astfel Gloria Buzău se îndepărta din ce în ce mai mult, de play-off. În repriza secundă misiunea ieşenilor a devenit ceva mai uşoară după ce din minutul 63 a evoluat în superioritate numerică, fundaşul gazdelor, Airinei fiind eliminat pentru proteste şi injurii la adresa arbitrului. Chiar în ultimele secvenţe ale partidei, moldovenii puteau înscrie din nou,d ar mingea şutată de Novac a întâlnit bara şi astfel oaspeţii au câştigat la limită. Un rezultat în urma căruia, gruparea din Crîng va juca în play-out pentru menţinerea în eşalonul secund.