Gloria lui ,,Vioară”, prea AcademiMICĂ pentru Clinceni

0
168

Ce a luat pe mere a dat pe pere. După victoria din deplasare cu Oţelul Galaţi, echipa din Crîng a comis-o, miercuri, pe teren propriu, pierzând cu 0-2, confruntarea cu Academica Clinceni. Chiar dacă aproape o oră au jucat cu un om în plus, ca urmare a eliminării atacantului gazdelor, Pălimaru, victoria oaspeţilor a fost una meritată. Asta, raportat şi la cum s-au desfăşurat ostilităţile în teren, Academica fiind mai pragmatică în joc şi insistentă în atac, dovadă numărul de ocazii create la poarta lui Sârbu. Goalkeeperul buzoian s-a remarcat în câteva rânduri încă din prima repriză când a reuşit să se opuna golului la şuturile lui Homei(22;42) şi Venţer(36). În partea secundă, fundaşul gazdelor, Vârtej le-a dat mari emoţii colegilor fiind pe punctul de a devia mingea în poartă, însă, noroc cu intervenţia lui Sîrbu care s-a întins serios şi a izbutit să reţină. Spre finalul partidei, oaspeţii au deschis scorul după ce Neagu(82) a marcat cu un şut din interiorul careului iar peste câteva minute, şi-au dublat avantajul graţie unui autogol semnat de căpitanul Gloriei, Vlaicu.