Chiar în Vinerea Mare, Gloria Buzău a izbutit să obţină o victorie preţioasă în primul meci din cadrul turneului play-out, disputat pe teren propriu împotriva Farului Constanţa. Gruparea din Crîng s-a impus la limită cu scorul de 1-0, la finalul unui joc în care şi-a creat mai mai multe ocazii de gol,fiind superioară adversarei sale. A fost totodată şi un cadou de Paste pentru suporterii buzoieni, faţă de care jucătorii lui ,,Vioară” erau datori, după ultimele evoluţii de acasă în urma cărora au ratat play-off-ul. Încă din debutul confruntării cu ,,marinarii”, echipa gazdă a ţinut să arate că este hotărâtă să îşi spele păcatele iar prima acţiune ofensivă mai consistentă a fost concretizată cu gol. Acesta a fost marcat de atacantul Pantelie(11), acesta marcând care cu un şut din şase metri, după o pasă primită de la Moise. Buzoienii au prins curaj şi îşi puteau dubla avantajul ceva mai târziu când Burlacu a pătruns în careu unde singur cu portarul a trimis pe lângă poartă. Oaspeţii au avut şi ei o tresărire numai că Soicescu a reţinut şutul expediat de Silvăşan din afara careului. Spre finalul primei reprize, Bobe şi-a încercat şi el norocul dar mingea şutată de la 16 metri a trecut mult peste bara transversală şi astfel Gloria a plecat la cabine cu un avantaj fragil. În repriză secundă, echipa din Crîng şi-a mai trecut în cont câteva ocazii de gol, cele mai clare aparţinând noului intrat pe teren, G.Ion(63) al cărui şut din interiorul careului a fost scos de goalkeeperul constănţean şi Creţu(77) care din poziţie ideală a trimis peste poartă. Tabela de marcaj a rămas ,,blocată” la 1-0 iar la final gazdele s-au bucurat împreună cu suporterii pentru cele trei puncte oprite la Buzău, importante menţinerii în liga secundă.