Petrolul Berca a început cu o victorie returul Ligii a IV-a ,,botezată’’ AGI Construct datorită implicării omului de afaceri Ionel Turturică. Formaţia petrolistă a întâlnit pe teren propriu Voinţa Lanurile în faţa căreia a reuşit să se impună cu scorul de 3-1 la capătul unui meci cu două reprize diferite şi o gravă greşeală de arbitraj comisă de unul dintre ,,fluieraşii’ experimentaţi. Primul mitan a aparţinut gazdelor care au deschis scorul după doar câteva minute de joc, Lungoci(8) fructificând cu o lovitură de cap din şapte metri,centrarea lui Cojocaru. După acest gol, petroliştii au încercat în mai multe rânduri poarta lui Sava, însă, avantajul şi l-au dublat în urma unei faze fixe. Mai precis dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, executată de veteranul D. Petre(34) care a înscris pentru 2-0 şi cu un ajutor nesperat din partea goalkeeperului râmnicean, stabilind astfel scorul primei reprize. În partea secundă, formaţia oaspete dirijata de pe margine de fostul jucător al Gloriei Buzău şi Olimpiei Rm. Sărat, Costică Roşca a profitat de relaxarea gazdelor şi a devenit din ce în ce mai periculoasă în ofensivă. Acest lucru s-a văzut şi pe tabela de marcaj după ce Mihălcescu(54) a transformat cu ceva emoţii, un penalty acordat pentru fault. Peste câteva minute, la un alt atac al Voinţei, Vişan l-a faultat clar în suprafaţa de pedeapsă pe Feraru însă, spre stupoarea tuturor, arbitrul divizionar Vizireanu, unul dintre cei mai buni ,,fluieraşi” a greşit flagrant, neacordând un penalty care se vedea si dintr-un MIG 21! La faza următoare, Mihălcescu(64) a scăpat singur cu portarul şi din poziţie ideală a şutat puţin pe lângă poartă şi astfel gazdele au scăpat cu faţa curată. Chiar dacă oaspeţii au forţat în continuare egalarea, cei care au înscris au fost petroliştii, Cârstea(82) închizând tabela cu un şut de la 12 metri.