Fără doar şi poate, cel mai aşteptat meci din cadrul Turneului Play-off din Liga lui Coşconea a fost cel care în semifinale le-a adus faţă în faţă pe marile rivale, F.C. Puieşti şi Voinţa Lanurile. Aceasta din urmă s-a calificat în ultimul act al competiţiei, câştigând la limită, scor 1-0, în ciuda faptului că a terminat confruntarea în nouă oameni! Prima repriză a fost una în care echipa din Puieşti a părut ceva mai îndrăzneaţă în atac şi a reuşit să îşi creeze câteva ocazii iar cea mai clară i-a aparţinut lui Moldoveanu(18) mingea şutată de acesta, din careu, lovind rădăcina barei. Din cauza ploii care a căzut necontenit, terenul a început să devină din ce în ce mai moale, îngreunând astfel, misiunea jucătorilor. Totuşi în mitanul secund,Voinţa a dat dovadă de mai multă maturitate în joc iar în cele din urmă, tactica impusă de antrenorul Tase Lăptoiu avea să dea roade. Asta chiar dacă în minutul 64 a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Chiorpec pentru cumul de cartonaşe galbene. Formaţia din Lanurile a depăşit însă imediat momentul critic, şi după numai două minute a izbutit să de lovitura de graţie prin Feraru care a şutat cu sete din interiorului careului, sub bara transversală iar calificarea în finală începea să prindă contur. Cei de la F.C. Puieşti au încercat să forţeze egalarea dar, echipa lui Lăptoiu a gestionat bine situaţia din teren, şi deşi cu două minute înainte de sfârşitul meciului a rămas fără încă un jucător, Lazăr fiind şi el eliminat, şi-a menţinut avantajul pe tabelă iar ultimul fluier al arbitrului a declanşat fiesta. Adversara Voinţei Lanurile în partida decisivă pentru stabilirea campioanei judeţului Buzău va fi Pescăruşul Luciu.

F.C.Puieşti – Voinţa Lanurile 0-1(0-0)
A marcat: Feraru(min.66)