Muzeu Judetean 2
Teatrul George Ciprian, obiectiv proaspăt renovat cu fonduri europene, își va deschide oficial porțile, miercuri printr-un eveniment la care sunt invitați să participe autorități publice locale, reprezentanți ai partidelor politice, șefi de deconcentrate și alți buzoieni care de-a lungul timpului au fost alături de instituția buzoiană de cultură.
Evenimentul care va marca inaugurarea noii săli de spectacole aflată la subsolul Muzeului Județean se va consuma miercuri seară aceasta fiind un preambul la cea de-a XII-a ediție a Festivalului VEDETEATRU, manifestare care va începe la sfârșitul săptămânii viitoare.

Iată aici programul festivalului buzoian de teatru ajuns la a XII-a ediție :

Secţiunea OFICIALĂ – Scenograful-vedetă
Sala Teatrului George Ciprian
Sâmbătă, 6 iunie, ora 19.15:Deschiderea festivalului (constituirea unui Juriu al Publicului)
Teatrul Mic, Bucureşti Vania şi Sonia şi Maşa şi Spike de Christopher Durang,traducerea: Ionuţ Grama, regia: Horia Suru, scenografia: Maria Miu,muzica originală: Marian Cîtu, light design: Iulian Bălţătescu, asistent scenografie: Diana Sav,cu: Gheorghe Visu, Liliana Pană, Mihaela Rădescu, Ştefan Lupu,Anca Bianca Popescu, Andreea Grămoşteanu

Duminică, 7 iunie, ora 19.00:Teatrul Odeon, Bucureşti
Gaiţele de Alexandru Kiriţescu, regia: Alexandru Dabija, decorul: Vittorio Holtier,costumele: Irina Solomon, cu: Dorina Lazăr, Ana Maria Moldovan, Elvira Deatcu / Paula Niculiţă, Carmen Tănase, Virginia Rogin, Ionel Mihăilescu, Constantin Cojocaru,Antoaneta Zaharia / Dana Voicu, Marius Stănescu, Petre Nicolae, Pavel Bartoş

Marţi, 9 iunie, ora 18.00: Teatrul Metropolis, Bucureşti
Tartuffe sau Impostorul, după Jean-Baptiste Poquelin Molière,versiunea scenică şi direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, scenografia: Adriana Grand,cu: Adela Mărculescu, Sorin Miron, Nicoleta Hâncu, Adrian Nicolae, Irina Bucescu,Lucian Rus / Andrei Huțuleac, George Costin, Mădălin Bradea, Elena Ghimpețeanu

Miercuri, 10 iunie, ora 18.00: Teatrul Nottara, Bucureşti
Panică de Mika Myllyaho, traducerea: Cristina Toma, regia: Theodor Cristian Popescu, scenografia: Cosmin Florea, ilustrația muzicală: Gabriel Răuță,cu: Gabriel Răuță, Alexandru Jitea, Vlad Zamfirescu

Joi, 11 iunie, ora 18.00: Teatrul Nottara, Bucureşti
Un pic prea intim de Rajiv Joseph, traducerea: Bogdan Budeş,regia și ilustrația muzicală: Cristi Juncu, scenografia: Cosmin Ardeleanu,coregrafia: Attila Bordàs, cu: Andi Vasluianu, Catrinel Dumitrescu, Dan Bordeianu,Laura Vasiliu / Cristina Florea, Diana Roman, Irina Velcescu

Vineri, 12 iunie, ora 18.00: Teatrul Anton Pann, Râmnicu Vâlcea
Eşti un animal, Viskovitz!, după Alessandro Boffa, adaptarea scenică şi regia: Tudor Lucanu, scenografia: Irina Moscu, cu: Mădălina Ciotea, Reka Szasz, Vlad Bîrzanu, Olimpiu Blaj,Ciprian Nicula, Cătălin Asanache. Spectacol premiat cu Marele Premiu în cadrul Festivalului Internaţional al Teatrului de Studio, Piteşti, 2014

Sâmbătă, 13 iunie, ora 19.00: Festivitatea de premiere Ora 19.30: Teatrul George Ciprian, Buzău
Visul unei nopţi de iarnă de Tudor Muşatescu,regia: Diana Lupescu, scenografia: Victor Diaconu, muzica: Hamad Al-Essa Nidal,cu: Mircea Rusu, Constantin Cojocaru, Adrian Păduraru, Raluca Gheorghiu / Diana Roman, Cristina Florea, Ortansa Stănescu, Dan Clucinschi. Premieră oficială Secţiunea VEDETA DE MÂINESala Teatrului George Ciprian

Luni, 8 iunie, ora 22.15:Universitatea de Arte George Enescu, Iaşi Facultatea de Teatru Artă de Yasmina Reza, clasa prof.univ.dr. Mihaela-Sabina Werner şi lector univ.dr. Doru-Viorel Aftanasiu, regia: Mihaela-Sabina Werner, cu: Bogdan Manolache, Tudor Gurămultă, Tiberiu Enache (studenţi, anul al III-lea)

Marți, 9 iunie ora 22.15:Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale, Bucureşti Studioul de Teatru
Picnic pe câmpul de luptă de Fernando Arrabal, profesori coordonatori: lect.univ.drd. Liudmila Szekely Anton (Arta Regizorului de teatru), conf.univ.dr. Doru Ana (Arta Actorului), conf.univ.dr. Adriana Raicu (Arta Scenografică), regia: Mădălin Hâncu (anul al III-lea), scenografia: Răzvan Bordoş (anul al III-lea), light design: Bogdan Golumbeanu şi Cristian Niculescu, sound design: Hamad Al-Essa Nidal, cu: Alexandru Voicu, Mihai Mitrea, Clara Popadiuc, Victor Espiritu Santo, Mihai Eftimie, Iulian Burciu (studenţi, anul al III-lea), spectacol de licenţă regie şi scenografie

Miercuri, 10 iunie, ora 22.15:Universitatea Hyperion, Bucureşti Facultatea de Arte Geo Saizescu
Certificat de om simplu de Constantin Venerus Popa, regia: Dan Tudor, coordonatori: asist univ.dr. Ana-Maria Lazăr şi asist. univ.dr. Adriana Guluţanu, cu: Adrian Dima / Florin Dobre, Mirela Zaharia, Horia Muntean, Ştefan Fieraru, Matei Dobrovie / Bogdan Amurăriţei, Isabela Oncioiu, Luisa Purdescu, Raluca Straia, Florian Bala (studenţi, anul al III-lea şi masteranzi, anul al II-lea)Joi, 11 iunie, ora 22.15:La ginecolog de Diana Iarca, regia: Alexandru Jitea, cu: Diana Iarca, Corina Dragomir, Laura Anghel, Raluca Gheorghiu / Mirela Jienescu, Alexandru Mike Gheorghiu(spectacol în afara concursului)

Secţiunea COPIII DE AZI, SPECTATORII DE MÂINE
Sala Teatrului George Ciprian
Sâmbătă, 6 iunie, ora 10.00:Vernisajul expoziţiei de păpuşi şi marionete
Prezintă: Călin Mocanu, directorul Teatrului Ţăndărică, BucureştiOra 10.30: Teatrul Țăndărică, Bucureşti

Punguța cu doi bani, după Ion Creangă, regia: Decebal Marin, scenografia: Carmen Raszovski, cu: Daniel Stanciu, Eugenia Barbu, Liliana Gavrilescu, Florin Mititelu, Dora Ortelecan Dumitrescu

Duminică, 7 iunie, ora 10.00:Teatrul Țăndărică, BucureştiAlbă ca zăpada, după Frații Grimm, regia: Cristian Pepino, scenografia: Cristina Pepino, muzica: Dan Bălan, cu: Alina Teianu, Marin Fagu, Mariana Zaharia, Cristian Mitescu, Adrian Lefter, Graţiela Ene
Parcul Crâng
Sâmbătă, 13 iunie, orele 11.00 şi 16.00:S.C. MI-FLO ART S.R.L.
Poveşti pentru copii

Secţiunea COLOCVII (intrarea liberă)Biblioteca Judeţeană V. Voiculescu

Duminică, 7 iunie, ora 11.30–13.00:Colocviu: Scenograful – vedetă.
Moderator: dr. Crenguţa Manea (critic de teatru)Liceul de Arte Margareta Sterian, Buzău

Luni, 8 iunie, ora 11.30–13.00:Colocviu: Vorbirea în teatru. Moderator: prof.univ.dr. Constantin Paiu (Universitatea de Arte George Enescu, Iaşi, critic de teatru)Biblioteca Judeţeană V. Voiculescu

Marți, 9 iunie, ora 11.30–13.00:Colocviu: Vedeta de mâine
Moderatori: Marinela Ţepuş (critic de teatru, directorul Teatrului Nottara, Bucureşti), conf.univ.dr. Anca Doina Ciobotaru (Universitatea de Arte George Enescu, Iaşi, redactor revista Colocvii Teatrale)

Secţiunea BUCURIA OCHIULUI DIN URECHE (intrarea liberă)Biblioteca Judeţeană V. VoiculescuAudiţii de teatru radiofonic, urmate de discuţii cu publicul
Concept, coordonator secţiune şi moderator: Mihai Lungeanu (regizor)

Miercuri, 10 iunie, ora 11.30–13.00:Teatrul Naţional RadiofonicCum se zice de Roberto Mazzuco, regia artistică: Mihai Lungeanu,regia muzicală: George Marcu, regia tehnică: Vasile Manta, cu: Mihai Dinvale, Virginia Mirea, Florin Anton, Mircea Constantinescu

Joi, 11 iunie, ora 11.30–13.00:Teatrul Naţional RadiofonicAcolo de Doru Moţoc, regia artistică: Mihai Lungeanu, regia muzicală: Patricia Prundea, regia tehnică: Vasile Manta, redactor: Irina Soare, cu: Vlad Mihu, Ştefan Huluba, Camelia Pintilie

Secţiunea LANSARE DE CARTE la Teatrului George Ciprian
Înainte de reprezentaţiile Secţiunii OFICIALE Prezintă Florica Ichim (critic de teatru, redactor şef al revistei Teatrul azi, preşedinta Fundaţiei Camil Petrescu)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.