Epifanie Norocel

UPDATE 21:00: Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, Înalt Preasfinţitul Epifanie Norocel, a fost transportat cu salvarea la spitalul din Panciu, după ce I s-ar fi făcut rău pe drumul spre mănăstirea Brazi din Vrancea.

Înalt prelatul a început să acuze o stare de rău iar șoferul a solicitat ajutorul unei ambulanțe prin intermediul Serviciului Unic de urgenţă 112. Arhiepiscopul Epifanie Norocel a fost transportat la spitalul din Panciu, unde medicii au încercat resuscitarea acestuia, însă înaltul ierarh a murit, decesul fiind constatat în jurul orei 19.45, potrivit reprezentanţilor Serviciului Judeţean de Ambulanţă Vrancea şi Poliţiei locale.

Arhiepiscopul Epifanie Norocel împlinise 80 de ani la jumătatea lunii decembrie 2012. Până la ora transmiterii acestei ştiri, medicii nu au făcut publice cauzele decesului IPS Epifanie Norocel.

Născut la data de 14 decembrie 1932, în localitatea suceveană Mălini, Epifanie Norocel a fost în Mănăstirea Râşca, din judeţul Suceava, între 1948 şi 1950, fiind tuns în monahism la Mănăstirea Neamţ şi hirotonit ierodiacon în 1953.

IPS Epifanie a făcut studii la Seminariile teologice din Mănăstirea Neamt (1951-1955) şi Curtea de Argeş (1955-1956), la Institutul Teologic Universitar din Bucureşti (1957- 1959) şi la Academia Teologică din Sofia (1959-1961), unde a obţinut licenţa.

Înaltul ierarh a făcut cursuri de doctorat specialitatea Istoria bisericească universală la lnstitutul Teologic Universitar din Bucureşti (1961 – 1962), Ia Academia duhovnicească din Moscova – Zagorsk (1962 – 1964), şi din nou la Bucureşti (1966 -1968).

Epifanie Norocel a fost profesor la Scoala monahală din Mănăstirea Dragomirna (1956-1957), preot şi slujitor la Mănăstirea Putna (1964-1965), profesor la Seminarul Teologic din Mănăstirea Neamţ (1 mart. 1965 – 30 iun. 1971), director al Seminarului (1 ianuarie 1967 – 1 ianuarie 1971).

A fost hirotonit ieromonah în 1967, hirotesit protosinghel în 1968, fiind apoi arhimandrit (1971), stareţ al Mănăstirii Neamţ (1 ianuarie 1971 – octombrie 1975).

La 16 octombrie 1975, este ales de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române episcop vicar al Arhiepiscopiei Tomosului şi Dunării de jos, cu titlul „Tomitanul”, cu sediul în Constanţa, fiind înscăunat la 9 noiembrie 1975.

La 25 aprilie 1982 este ales Episcop al Buzăului, fiind instalat în 4 iulie 1982, unde a păstorit până la momentul decesului.

 

20:30 Înalt Preasfinţitul Epifanie Norocel, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei ,a decedat în această seară la spitalul din Panciu. Din primele informații, Preasfințitul s-ar fi aflat astăzi în județul Vrancea și urma să ajungă la mănăstirea Brazi unde era așteptat de măicuțe. Pe drumul spre mănăstire,  lui Epifanie i s-ar fi făcut rău, fiind transportat de urgență la spitalul din Panciu. În pofida încercărilor medicilor de a-l stabiliza, Epifanie Norocel s-a stins din viață, în jurul orei 20.00, se pare, în urma unui infarct.

Înalt Preasfinţia Sa Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei Epifanie Norocel  împlinise   80 de ani pe 14 decembrie 2012. De 37 de ani era în slujba Bisericii Ortodoxe. Din acești ani, 7 ani și i-a petrecut la la Arhiepiscopia Tomisului şi 30 de ani la Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei.
Ciprian STERIAN

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.