Chiar dacă are 57 de ani, Ionel Turturică, jucător la Viitorul Locomotiva Buzău, încă nu se gândeşte să pună ghetele în cui. La meciul de cupă, pe care echipa sa l-a disputat pe teren propriu cu Dinamo II, scor 1-3, cel sus amintit a surprins din nou. În pauză după ce a cărat câteva baxuri cu apă la banca de rezerve, cel căruia i se spune Elton de Buzău şi-a făcut apariţia pe teren şi a exersat cu mingea dar fără să dea nimic de bănuit deoarece nu era echipat. Însă, cu zece minute înainte de finalul partidei, când oaspeţii conduceau cu 2-1, gazdele au solicitat schimbare, moment în care la marginea terenului şi-a făcut apariţia chiar veteranul formaţiei, Turturică aruncat în luptă de antrenor. La puţin timp după intrare ,,Elton de Buzău” a obţinut o lovitură liberă la circa 25 de metri de poartă, rămasă însă fără rezultat iar apoi la o centrare în careu a reluat cu o lovitură de cap, pe lângă.
,,Nu ştiam că dânsul(n.r.Turturică) are 57 de ani iar noi îi respectăm pe toţi cei care joacă fotbal. Este un lucru bun că la această vârstă mai poate juca şi trebuie apreciat”, a spus antrenorul lui Dinamo II, Florin Bratu.
Ionel Turturică este şi unul dintre finanţatorii echipei Viitorul Lomotiva Buzău care deşi a promovat în Liga a III-a nu se va inscrie în campionat.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.