Înfiinţată în urmă cu numai un an, echipa Viitorul Locomotiva Buzău se poate lăuda deja cu o performanţă notabilă. După ce a cucerit titlul de campioană a judeţului, formaţia antrenată de Cristi Lupu şi Vasile Tudose a pus mâna şi pe Cupa României-faza locală. În ultimul act al acestei competiţii, Viitorul Locomotiva şi-a respectat statutul de favorită, învingând cu scorul de 2-0 pe F.C. Puieşti. Partida disputată sâmbătă pe stadionul Gloria nu a fost una spectaculoasă însă diferenţa de valoare dintre cele două combatante şi-a spus cuvântul. Primul gol a fost marcat în minutul 14 şi a purtat semnătura lui Iacob, care a finalizat o acţiune ofensivă, cu un şut plasat de la marginea careului. Cu puţin timp înainte de finalul reprizei întâi, fundaşul Viitorului, Nedelea a comis un henţ în propria suprafaţă de pedeapsă iar arbitrul Vizireanu a indicat fără ezitare punctul cu var. Cel care şi-a asumat executarea penaltyului a fost Chirică însă acesta a irosit şansa egalării, trăgând peste poartă şi astfel campioana Buzăului a reuşit să intre la cabine cu avantaj. Rezultatul final a fost stabilit de Nicoară în minutul 75 când l-a învins pe portar cu un şut senzaţional, de la 16 metri şi astfel Viitorul Locomotiva şi-a adjudecat trofeul pus în joc.
,,Ne bucurăm tare mult că după titlul de campioană judeţeană, am reuşit să câştigăm şi acest trofeu(n.r.Cupa României-faza judeţeană). Referitor la jocul prestat de echipa noastră, pot să spun că a fost unul economicos pe o asemenea căldură şi am încercat să evităm accidentările având în vedere că ne aşteaptă meciul de baraj pentru promovarea în Liga a IIIa. F. C. Puieşti este o echipă bună şi în unele momente ne-au pus în dificultate dar le-am depăşit şi am învins”, a declarat antrenorul celor de la Viitorul Locomotiva,Cristi Lupu.