Pe o căldură sufocantă care te trimitea la piscină şi un miros de cauciuc incins emanat de gazonul sintetic, satelitul lui Dinamo s-a impus cu 3-1 în partida din Cupa Romaniei, disputată la Buzău împotriva echipei Viitorul Locomotiva. Dirijată de pe margine de fostul atacant al ,,câinilor roşii”, Florin Bratu aflat la primul său meci oficial ca antrenor şi urmărită din tribună de Flavius Stoican, formaţia oaspete şi-a arătat intenţiile ofensive încă de la început cînd dealtfel au solicitat penalty la pătrunderea lui Petre(2) însă ,,fata cu fluierul” s-a făcut că nu aude. Scorul a fost însă deschis de gazde după ce Mihălcescu(15) a taxat o greşeală a defensivei adverse, marcând cu un lob de la marginea careului spre bucuria celor 300 de spectatori. Spre finalul primei reprize Dinamo a reuşit să restabiliească egalitatea în urma unei lovituri de pedeapsă transformată cu ceva emoţii de Firţulescu(41). Un minut mai târziu ,,centralul” partidei a indicat din nou punctul cu var însă goalkeeperul buzoian a parat şutul lui Miranda care a tras pe centrul porţii. În mitanul secund, la o centrare în careul oaspeţilor, fundaşul Bucur(65) le-a dat mari emoţii colegilor, fiind foarte aproape de un autogol. Puţin mai târziu, în urma unui corner dinamoviştii au preluat conducerea graţie golului marcat de Stan(73) cu largul concurs al portarului. Viitorul a încercat să găsească soluţii pentru a trimite meciul în prelungiri iar antrenorul Constantin Mircea l-a aruncat în luptă inclusiv pe veteranul Ionel Turturică(57 ani) însă nu a fost suficient. Chiar la ultima fază, cel mai bun jucător de pe teren, Patrick Petre şi-a încununat evoluţia cu un gol înscris la capătul unei acţiuni personale aşa cum o făcea tatăl său.

VIITORUL Buzău: Fundulea – C. Puşcă, M. Puşcă, Nedelea, Poteraşu, Ceauşel, Toader, Chiorcău, Manea, Iacob, Mihălcescu. Au mai jucat: Tofan, Zota, Turturică, S. Popescu. Antrenori: Mircea Constantin şi Florea Lotrea

FC DINAMO II București: Kovacs, Zamfir, Lică, Stan, Bucur, W. Miranda, Jugaru, P. Petre, Tîrcoveanu,Firţulescu,Văduva.
Rezerve: Plăcintă, Ioniţă, A. Radu, M. Petre, P. Radu, Nicolescu, R. Radu.

Antrenor: Florin Bratu.